Tütsülük Çeşitleri Nelerdir, Tütsülük Nasıl Kullanılır?

Tarih: 11.12.2023 01:11
Tütsülük Çeşitleri Nelerdir, Tütsülük Nasıl Kullanılır?
Tütsülük Çeşitleri Nelerdir, Tütsülük Nasıl Kullanılır?

Tütsü severler için en az tütsünün kendisi için çok önemli olan tütsülük çeşitleri farklı tasarımları ve farklı tütsüleri kullanım imkânı vermeleri açısından pek çok çeşide sahiptir. Tütsünün koku değerlerini ve notalarını doğru yansıtması açısından tütsülüğü doğru seçmek ve tütsülük kullanımı doğru olmalıdır.

Tütsülük Nedir?

Tütsülük, tütsülerin kullanımına olanak veren ve genelde ahşaptan yapılan özel araçlardır. Her ne kadar basit bir yapıya sahip gibi görünüyor olsalar da tütsünün notalarını dengeli ve doğru bir şekilde çıkarması için önemli ekipmanlardır. Tütsünüz kokularını dengeli bir şekilde yayamıyor, çabuk bitiyor ya da yanma sırasında sönüyorsa, böylesi durumlarda iyi bir tütsülüğe ihtiyacınız var demektir.

 

Tütsülük Çeşitleri Nedir, Nasıl Kullanılır?

Hediyecaddesi.com tarafından farklı tütsüleri deneyimlemeniz için sunulan tütsülük çeşitleri şunlardır;

  • Stick Tütsülük; Stick tütsülük, çubuk tütsülerin doğru ve dengeli bir şekilde yanması için özel olarak tasarlanmış tütsülükleri ifade etmektedir. Yaygın olarak kullanılan ve tercih edilen tütsülük çeşididir. Görünüşü itibariyle düz bir tahtayı andırmaktadırlar ancak tütsünün doğru açıda durması, külünün etrafa düşmemesi ve koku değerlerinin de doğru olarak yansıtılması için özel olarak tasarlanmışlardır. Tütsülük çeşitleri arasında yaygın olarak kullanıldıkları için tasarım olarak pek çok farklı modelde bulunabilmektedirler. Ahşap ürünlerin yanı sıra cam gibi farklı malzemelerden de üretilebilmektedirler.
  • Konik Tütsülük; Konik tütsüleri kullanmak için özel olarak tasarlanmışlardır. Konik tütsüler, çubuk tütsülerden farklı olarak konik şeklindedirler. Görünüşleri itibariyle küçük bir tepeyi andıran bu özel tütsüler, başlangıçta çok az bir koku özelliği gösterirler ancak ortalarda ve özellikle sonlara doğru eşsiz bir koku özelliği gösterirler. Yoğun koku almak isteyenlerin tercihi olan konik tütsüler, tütsünün harika kokularını çıkarmak için tercih edilirler. Konik tütsülükler de bu özel tütsülerin koku değerlerinin doğru olarak yansıtılması için yıldız, oval, yuvarlak gibi farklı formlarda tasarlanmış özel tütsülüklerdir. Konik tütsülerin kullanımı için gerekli görülmektedir.
  • Geri Akışlı Tütsülük; geri akışlı tütsüler, normal tütsülerden farklı olarak yukarıya doğru değil, aşağıya doğru tüterler. Yavaş ve yoğun bir şekilde tüten bu özel tütsüler son derece özel görüntüler elde etmek için çok elverişlidirler. Geriye akışlı tütsülükler ise bu özel tütsülerin hem koku değerlerini ortaya çıkarmak hem de harika görünümler elde etmek için tasarlanmışlardır. Geriye akışlı tütsülük ile sanki doğadan bir manzarayı yakalamış olursunuz. Estetik açıdan son derece özel görünümlerin yakalanmasını sağlayan geri akışlı tütsülükler ile hem tütsünün kokusuna hem de doğadan bir köşeye rahatlıkla kavuşabilirsiniz.
  • Çoklu Tütsülük; Birden fazla çubuk tütsüyü aynı anda kullanmak için üretilen tütsülüklere denilmektedir. Daha fazla yoğun koku isteyenlerin tercih ettiği bu özel tütsülükler ile aynı zamanda da kendinize özel koku tariflerini deneyebilirsiniz. Özenle seçtiğiniz tütsüleri bir arada kullanmaya olanak veren bu tütsülük, pratik oluşu nedeniyle de tercih edilmektedir.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...