Zippo Çakmakları diğer Çakmaklardan Ayıran Özellikler

Tarih: 12.12.2023 12:44
Zippo Çakmakları diğer Çakmaklardan Ayıran Özellikler
Zippo Çakmakları diğer Çakmaklardan Ayıran Özellikler
 

Zippo Çakmak;Zippo Üretim Şirketi orijinal adı ile Zippo Manufacturing Company tarafından üretilen, yeniden doldurulabilir, rüzgarda sönmeyen metal bir çakmaktır. 1933 yılından itibaren farklı tasarımlarla üretimi yapılmaktadır.

Kurucusu olan ve Avusturyalı hantal bir çakmaktan esinlenerek Zippo Çakmak buluşu ile tanınan Amerikalı mucit George G. Blaisdell, dönemin büyük icatlarından biri olan çakmağın adını, ses vurgusu her zaman hoşuna giden Zipper kelimesini türeterek “ Zippo “ olarak belirledi. Hatta George G. Blaisdell ünlü İkinci Dünya Savaşı muhabiri Ernie Pyle tarafından “Bay Zippo” olarak adlandırıldı.

Zippo Çakmak, İlk olarak 1932'de piyasaya sürülmüş , bu tarihten itibaren neredeyse değişmeden , genellikle pirinç veya paslanmaz çelik gibi malzemelerden kullanılarak üretilmektedir.

Zippo çakmaklarının üst kısmında bulunan, yakıtı barındıran alan alev bölmesidir. Ateşi yakmak için kullanılan bu bölme, yakıtın depolandığı ve alevin çıktığı alanı içerir. Zippo çakmaklarda bu alev bölmesinde yer alan pamuk fitil, yakıtı emerek alevin oluşmasını sağlamaktadır. Fitil, çakmağın alt tarafındaki yakıt haznesine kadar uzanır ve sürekli olarak yakıtı beslemektedir. Zippo çakmağının alt kısmında ise taş ve tırnak mekanizması bulunmaktadır. Çakmağın üst kısmındaki kapak açıldığında, tırnak çakmağın alt tarafındaki taşa sürtünerek kıvılcım oluşturmakta ve bu kıvılcım, pamuk fitile ulaşarak ateşin yakılmasını sağlamaktadır.

Zippo Çakmak, kapağı nedeni ile alevi koruyarak rüzgârın ateşi söndürmesini engeller. Zippo çakmakların ilk üretiminden bugüne kadar aynı kalan orijinal tasarımının en önemli özelliklerinden biri de doldurulabilir olmasıdır. Ömür boyu garanti ve ücretsiz tamir veya değişim hizmeti de sunulmaktadır. Zippo Çakmak bozulduğunda, kaçıncı kullanıcı olduğunuza bakılmaksızın ya da kaç yıllık olduğu önemli olmaksızın şirket çakmağı tamir eder ya da yenisini teslim eder.

Zippo Çakmak üzerine özel baskılar, gravürler ve renkli kaplamalar yapılabilmektedir, böylece kişiye özel bir tasarım elde edilebilmektedir. Her insanın yaşam zevkleri, gereksinimleri, beğenileri birbirinden farklıdır. İnsanlar en çok kendilerini ifade edebildikleri ya da kendilerini ait hissedebildikleri ürünleri kullanmaya yatkındırlar. Kullanıcılar için tasarımların özel anlamları bulunmaktadır. Bu durumda sadece kendilerine özgü, kişisel ürünler kullanma isteklerini tetiklemektedir. Bu özelliğiyle Zippo çakmaklar da bu ihtiyaca cevap verebilmektedir.

Sadece görsel cezbediciliği bulunan ürünler yerine, genel anlam da her zaman dayanıklılık ve kullanım sürelerinin fazlalığı kişinin ürün kullanıma dair fikirlerini mutlaka etkilemektedir.  Zippo çakmaklarının dayanıklı üretimi ile ömür boyu kullanım sağlanmaktadır. Bu nedenle Zippo Koleksiyonu yapan insanların ilgisini ayrıca çeken eşsiz tasarımlara sahiptir. Zippo çakmak kullananların, %21’ inin koleksiyonculardan oluştuğu öngörülmektedir.
 
Ayrıca, Zippo'nun ünlü "Click" sesi de benzersiz bir tanımlayıcı ve Zippo çakmaklarının bir parçası olan gizli bir özelliktir.

Zippo çakmakların altında yer alan harfler bulunmaktadır. Bu harfler üretim tarihini, üretim yeri kodunu veya Zippo'nun özel serilerini ifade eder. Zippo, çakmaklarının tabanında bulunan bir kodlama sistemini kullanır. Bu kodlama sistemine "Zippo Kodlama Sistemi" denir ve genellikle şu şekildedir:

Zippo çakmaklarında bulunan numara, çakmağın üretildiği yılı belirtir. Seri numarasının hemen altında yer alan harfler ise çakmağın üretim yeri kodunu ifade eder. Örneğin, "B XIV" yazısı bir Zippo çakmağında gördüğünüzde, "B" harfi Bradford, Pennsylvania'da üretildiğini, "XIV" ise çakmağın 1999 yılında üretildiğini gösterir. Bu kodlama sistemi, Zippo çakmaklara özel bir kodlamadır. Günümüzdeki çakmaklarda ise A,B,C,D..L harfleri Ocak,Şubat,Mart,Nisan...Aralık üretim aylarını; 01,02,03....10 sayıları ise 2001,2002,2003....2010 üretim yıllarını belirtir.

Bradford/Amerika’da 'Zippo Case Museum' adı ile bir Zippo Müzesi bulunmaktadır. 1933 yılında üretilen ilk Zippo çakmaktan, Vietnam Savaşında ve 2. Dünya Savaşında kullanılan Zippo çakmaklara kadar birçok özel ürün bu müzede sergilenmektedir.
 
Zippo Çakmak kullanımında gereksinimler

Zippo Çakmak Taşı Bilindiği üzere çakmak taşı, kuvars minerallerinin sürtünme esnasında ürettiği küçük elektrik akımlarının yanıcı madde ile buluşmasıyla ateşi elde etmemizi sağlamaktadır.  Orjinal Zippo çakmak taşı içerisinde 6 adet Zippo çakmak taşı bulunur ve mutlak ambalajlı olarak satılmaktadır.
Zippo Çakmak yakıtı nedir? Zippo Çakmak yakıtı, petrolden işlem görerek üretilmektedir. Daha detayına değinmek gerekirse; ana bileşeninin her zaman "düşük kaynama noktalı hidrojenle muamele edilmiş petrol distilatı", yani aşağı yukarı 30-60 santigrat derece sıcaklıkta kaynayan 5-6 karbonlu petrol fraksiyonları olduğunu görülmektedir. Zippo çakmaklarda herhangi bir farklı yakıt kullanılmamalıdır.
Bir Zippo çakmak, yaklaşık 12-15 ml benzin kapasitesine sahiptir. Dolayısıyla 125 ml`lik orjinal bir kutu Zippo çakmak yakıtı ile 8-12 arası tam dolum yapılabilir. 7 günde bir, en fazla dolum (12 defa) üzerinden hesap yaparsak bir kutu Zippo çakmak yakıtı yaklaşık olarak 3 ay idare edecektir.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...